Přeprava osob a zvířat po silnici má svá pravidla, která jsou zakotvena ve vyhlášce o silničním provozu. Jestliže ji porušíte, vystavujete se trestnímu postihu, ten může narůst až do výše dvou tisíc korun. Každý řidič jistě dobře ví, že cestující musí být připoutáni, a že malé děti patří do dětských autosedaček, ale co zvířata? Vyhláška stanoví, že je nutné dbát na jeho bezpečnost, na bezpečnost pasažérů, a zároveň zvíře přepravit tak, aby nemohlo ohrozit jak osobu za volantem, tak i ostatní spolucestující.
Zvířata se především nesmí pohybovat ve vozidle volně, při nehodě by totiž setrvačností mohla utrpět smrtelný úraz a zároveň těžce zranit spolujezdce nebo řidiče.
Nejčastěji jsou přepravováni psi. Tam záleží na jejich velikosti, resp. hmotnosti. Menší plemena lze snadno umístit do přepravní schránky, bývá to plastový box, který lze připoutat na zadní sedadla nebo jej fixovat v zavazadlovém prostoru. U větších plemen se využívá kovové klece nebo kombinace kovu a plastu. Boxy a klece jsou nejbezpečnějším způsobem přepravy živých zvířat a případná policejní kontrola nemá proti tomuto způsobu námitek. Pouze bychom neměli box umístit na přední sedadlo, stejně tak to platí i pro autopásy – popruhy, jimiž se psi poutají přímo na sedadla.
Velká psí plemena o hmotnosti nad 45 kg by neměla být vůbec umístěna na sedadlech, ta patří jen do zavazadlového prostoru, který je oddělený a zabezpečený alespoň ochrannou sítí.
Přeprava koček
Ostatní drobná zvířata, jako jsou králíci, morčata apod. bezpochyby patří do přepravních boxů, o tom většina řidičů nepochybuje, ovšem stává se, že někteří nezodpovědní majitelé koček je nechají ve vozidle volně pobíhat. Vzniká tak nesmírně nebezpečná situace, kočky se chovají nevyzpytatelně, a ve stresu mohou zatnout drápky za jízdy řidiči do krku, na stehna, na břicho a to pak může vést až k nehodě. Takové případy se stávají každý rok.