Je pravdou, že naše země patří k těm vnitrozemským, které z žádné strany nesousedí s mořem. To v mnoha z nás samozřejmě vyvolává poněkud idealizovanou touhu právě tam být, přiživovanou ještě dechberoucími záběry z filmů.
Ovšem není vše ztraceno. Kdo má dostatek peněz, může si koupit domek či byt někde u pobřeží. Koneckonců, prodej domu u moře je zvláště na zahraničních serverech inzerován poměrně často. Přeci jen, jejich majitelé vědí, že právě ve vnitrozemských státech se mohou najít někteří z nejvíce dychtivých zájemců.
Dobrá, to vše zní hezky. Avšak vzhledem k tomu, že na rozdíl od koupi domu v naší zemi si ten u moře jen těžko přijdete prohlédnout ještě předtím, než se pro něj rozhodnete, je dobré si dát pozor na několik věcí, které by vám následně mohly způsobit nepříjemnosti.
V první řadě si prověřte server, na kterém je prodej inzerován. Jaké nabízí záruky v případě, že naletíte podvodníkovi? Jaká má opatření pro to, aby se to nestalo? Zdaleka ne všichni lidé jsou totiž čestní a někteří z vás budou chtít jen vylákat peníze.
Proto je dobré se také přesvědčit, zda uvedené fotografie jsou autentické, a nikoliv stažené z internetu. Naštěstí existuje hned několik nástrojů na porovnání obrázků, které vám řeknou, zda není náhodou ještě na nějakém jiném webu. To platí zvláště v případě, že ona fotografie vypadá až příliš dobře.
Pak je také dobré si prověřit samotného prodejce. Zadejte si jeho jméno a případně telefonní číslo do vyhledávače, abyste zjistili, jestli náhodou neprodává až podezřele moc přímořských či jiných nemovitostí.
V neposlední řadě se také předem ptejte na stav domu a na to, zda není nějakým způsobem zatížen, ať už hypotékou nebo třeba tím, že stojí v památkové zóně. Zajímat byste se měli také o to, jak je vyřešen odpad a přívod pitné vody a elektřiny, zvláště pokud stojí někde o samotě, případně jak daleko je to k nejbližšímu obchodu. Později byste totiž mohli svého rozhodnutí litovat.