Na anglickém webu Guardiansu se objevila stručná zprávička, že jednička v sociálních sítích, totiž Facebook začíná v USA testovat novinku. Jde o vyřazování Fake News (český ekvivalent by mohl být falešná zpráva) a jejich nahrazování zprávami lokálními a ověřenými.
FB totiž používá zvláštní systém pro kontrolu zpráv. Je-li tímto systémem zpráva vyhodnocena jako falešná, nebo jinak zavádějící, systém ji dokázal vyřadit. Nyní ji však dokáže nahradit zprávou ověřenou. Navíc, pokud máte registraci v pořádku (prostě správnou adresu na vašem účtu) dostanete zprávu z vašeho města, nebo kraje. Prostě takovou, kterou si v nastavení zadáte. Tím by mělo být šíření Fake News zcela potlačeno a už by s nemělo objevovat.
Jaký přesně se bude používat „metr“, to se teprve pozná. Jde totiž o další z řady diskutovaných iniciativ, které dle některých médií nemají stejně na uživatele nějak veliký vliv. Zřejmě je to narážka na jednu z Fake zpráv o irských přistěhovalcích a jejich údajného zacházení s nimi, jako s novodobými otroky. Zprávu tehdy označil za falešnou Newport Buzz, ale to již kolovala mezi lidmi a spousta jí uvěřilo. Právě těmto dezinformacím má nová služba zabránit.
Facebook přiznává, že spolupracuje se skupinou, která zprávy kontroluje, u nás bychom ji mohli nazvat skupinou pro kontrolu zpráv, nebo kontrolu faktů. Jsou v ní prestižní periodika jako Associated Press, ABC News, Snopes, nebo PolitiFact. A byl to právě Brooke Binkowski, generální ředitel společnosti Snopes, který prohlásil, že si není jist účinností této služby. Podle něj může být na zachycení stejně pozdě, protože právě tyto falešné zprávy se valí jako lavina, tak rychle i tak prudce.
Prostě a jednoduše, už pokud jen dva z kontrolujících mají pochybnosti, měli by článku udělit štítek s označením Fake. Ostatní by jej pak měli kontrolovat také a zjišťovat, co je a není pravda. Tento proces ovšem bývá zdlouhavý, takže jdou dvě možnosti. Buďto se zpráva zastaví, ale pak již nemusí být novinkou, nebo se do světa pustí, ovšem s tím rizikem, že se nemusí zakládat na pravdě.
Já sám jsem proti jakékoli kontrole, Každou zprávu si má čtenář probrat v hlavě sám a také si ji podle toho ve svém mozku označit. Co na to říkáte vy? Věříte všemu, co se napíše?